روشهای موفقیت در امتحانات پیام نور را می دانید؟

۲۱ مرداد ۱۳۹۶ مدیریتی

موفقیت در امتحانات پیام نور با رعایت چند نکته امکان پذیر است، از این نکات خبر دارید؟

آیا می دانید که موفقیت در امتحانات پایان ترم دانشگاه پیام نور با رعایت چند نکته تضمینی است؟

شما دانشجویان جدیدالورود، می دانید چگونه نمونه سوال دروس جدید خود را که هنوز امتحانی از آنها برگزار نشده و امسال برای اولین بار است که در دانشگاه با نام و کد جدید تدریس می شود تهیه کنید؟

 حتما مطلعید در پیام نور امتحانات پایان ترم براساس کتبی است که خود دانشگاه معرفی نموده و منبع اصلی سوالات کتب معرفی شده خود دانشگاست. (در ابتدای هر نیمسال دانشگاه پیام نور دروس هر رشته را به همراه منابع آن در لیستی به نام وضعیت منابع منتشر می کند)

 

۳ نکته مهم که برای موفقیت در امتحانات پیام نور باید در نظر بگیرید

۱- امتحانات میانترم را در دانشگاه پیام نور جدی بگیرید

در پیام نور امتحانات پایان ترم بصورت سراسری برگزار و نمره دهی می شود و تنها در امتحانات تشریحی ، سوالات تشریحی توسط اساتید خودتان تصحیح می شود.

اما نکته مهم در مورد امتحانات پایان ترم پیام نور این است که از ۱۴ می باشد و ۶ نمره دیگر آن از میانترم گرفته می شود (در صورت نداشتن میانترم ، نمره امتحان پایانی در عددی معین ضرب می شود.برای اطلاع بیشتر در این مورد خبر شیوه محاسبه نمرات در پیام نور را بخوانید)

تصحیح امتحانات میانترم بر عهده اساتید خود شماست و معمولا اساتید برای امتحان میانترم مقدار کمتری از کتاب را برای مطالعه قرار می دهند.بنابراین توصیه می شود امتحانات میانترم را در پیام نور جدی بگیرید.

۲- برای امتحانات تشریحی مثالهای کتاب را حتما بررسی کنید

امتحانات پایان ترم پیام نور یا بصورت تستی و یا تشریحی و یا تلفیقی از آنهاست.

تجربه ثابت کرده که تعداد زیادی از سوالات تشریحی ، از بین مثالهای حل شده خود کتاب مطرح می شود. پس حتما مثالهای حل شده خود کتاب را بررسی کنید و بفهمید.

۳- بررسی چندین دوره نمونه سوال کلید موفقیت شما در امتحانات پایان ترم است

اگر شما بتوانید نمونه سوالات چندین دوره گذشته یک درس را مطالعه کنید ، حتما متوجه خواهید شد که برخی از سوالات در دوره های مختلف عینا تکرار شده است و برخی دیگر بسیار شبیه هم هستند.

تهیه چندین دوره نمونه سوالات پیام نور همراه با جواب برای هر درس و بررسی آنها کمک می کند تا با نحوه طراحی سوالات آشنا و بدون استرس در جلسه امتحان حاضر شوید

نکته خیلی مهم برای دانشجویان جدیدالورود

امسال دانشگاه پیام نور فقط برای ورودی های جدید به دانشگاه ، گرایشهای مختلف رشته ها را حذف نمود. بطور مثال دانشجویان جدید در رشته مهندسی برق پذیرفته شده اند و دیگر گرایشی برای آن وجود نداشت.

با ایجاد رشته های جدید بالطبع دروس جدید با نام ها و کد های جدید هم ایجاد شد.

دانشجویان جدیدالورود چگونه باید نمونه سوالات سالهای گذشته دروس خود را بیایند، در صورتی که کد آنها جدید است و با این کد هنوز امتحانی برگزار نشده است؟

تیم آموزشی pnueb با بررسی های مختلف به این نتیجه رسید که برخی از دروس این رشته های جدید همان دروسی است که در گرایشهای دیگر همان رشته برای دانشجویان قدیمی تدریس می شود ، ولی تنها نام و کد آنها تغییر کرده است.

مثلا در رشته ای برای دانشجویان جدیدالورود درس مدیریت عمومی با کد ۱۲۱۱۶۰۹ وجود دارد. در یکی از گرایشهای این رشته درس مدیریت آموزشی با کد ۱۲۱۱۰۴۳ وجود دارد که با مدیریت عمومی منابع یکسان دارند و نمونه سوالات آن هم موجود است.

یا درس مبانی و اصول تعلیم و تربیت با کد ۱۲۱۱۶۰۶ برای دانشجویان جدیدالورود رشته ای که منبع آن با درس اصول و مبانی آموزش و پرورش با کد ۱۲۱۱۰۰۸ که مربوط به یکی از گرایشهای همان رشته است یکی می باشد. یا مثلا برای درس با کد ۱۲۱۱۶۱۵ می توانید از نمونه سوالات درس با کد ۱۲۱۱۰۴۰ بهره ببرید که منبع این دو درس یکسان است

کد دروس دانشجویان ورودی ۹۶-۹۵ کد دروسی که در سایت موجود است
۱۲۲۳۰۲۷ ۱۲۲۳۲۲۶
۱۲۲۳۰۳۰ ۱۲۲۳۲۳۲
۱۲۲۳۲۲۵ ۱۲۲۳۰۲۱
۱۲۱۱۶۰۶ ۱۲۱۱۰۰۸
۱۲۱۱۶۱۵ ۱۲۱۱۰۴۰
۱۲۱۱۶۰۹ ۱۲۱۱۰۴۳

در جدول بالا کدهای سمت راست کدهای جدیدی هستند که منابعشان با کدهای سمت چپ یکسان است و شما می توانید از نمونه سوالات کدهای آبی (بجای کدهای قرمز) در سایت بهره ببرید

پیشنهاد می شود دانشجویان جدیدالورود اگر نمونه سوال دروس مدنظرشان در سایت نبود ، ابتدا در سایر گرایشهای رشته خود ، که در سایت موجود است به جستجو بپردازند و دروسی را که از لحاظ نام ، شبیه به درس آنهاست باز کنند. (چنانچه موفق نشدید کد درس مورد نظرتان را از قسمت نظرات همین خبر ارسال کنید تا تیم آموزشی بررسی کند)

سپس کد آن درس را در لیست وضعیت منابع همان رشته (در هر رشته و در بالای صفحه قسمتی قرار دارد با نام منابع و برنامه درسی که می توانند لیست وضعیت منابع رشته را از آن صفحه دریافت کنند) پیدا کنند و اگر منابع آنها با درس خودشان یکی بود می توانند برای آشنایی بیشتر با درس آن نمونه سوال را دریافت و مطالعه کنند.

 روش دریافت لیست وضعیت منابع

ابتدا مقطع و رشته خود را از صفحه اول سایت انتخاب می کنید تا وارد صفحه نمونه سوالات شوید.سپس در صفحه لیست نمونه سوالات برروی منابع و برنامه درسی کیلک می کنیم

 

سپس وضعیت منابع رشته را دانلود می کنیم

 

حتما توجه داشته باشید که در گرایشهای رشته خود در همان مقطعی که شما هستید جستجو کنید. (مثلا دانشجویان جدیدالورود رشته علوم تربیتی مقطع کارشناسی در گرایشهای علوم تربیتی کارشناسی در سایت جستجو کنند)

در انتها یک نکته لازم به ذکر است و آن هم توکل به خداست که اگر شما تلاش خود را انجام دهید و توکل داشته باشید نه تنها در امتحانات پیام نور ، بلکه در تمامی مراحل زندگی موفق می شوید.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم