دانشکده مدیریت. کاشت نهال در محوطه دانشکده مدیریت به مناسبت بزرگداشت درگذشت خانم پوری سلطانی

۲۴ آبان ۱۳۹۶ مدیریتی

در روز سه شنبه مورخ ۲۲ آبان ماه ۹۶ به مناسبت بزرگداشت در گذشت خانم پوری سلطانی با حضور رییس دانشکده مدیریت دکتر حسنقلی پور و مدیر گروه علم اطلاعات و دانش شناسی دکتر فهیم نیاو جمعی از اساتید و دانشجویان این رشته در محوطه دانشکده مدیریت روبروی کتابخانه نهال درختی به یاد ایشان کاشته شد.

پوراندخت (پوری) سلطانی شیرازی (زاده ۱۳۱۰ در همدان − درگذشته ۱۶ آبان ۱۳۹۴ تهران) از پایه‌گذاران علوم کتابداری و اطلاع‌رسانی در ایران بود.

پوراندخت سلطانی از بنیانگذاران کتابداری نوین ایران شناخته می‌شود. او طی پنجاه سال کار مستمر، تأثیر بسزایی بر فعالیت و شکل گیری کتابخانه ملی ایران داشته است.[۱] همسر او مرتضی کیوان (روزنامه‌نگار و منتقد ادبی) بود که در شهریور ۱۳۳۳ با هم دستگیر و زندانی شدند. در مهر همان سال، کیوان به جرم ضدیت با حکومت کودتا تیرباران شد. پوری پس از رهایی از زندان، از ایران مهاجرت و در انگلستان تحصیلات خود را در رشته زبان و ادبیات انگلیسی تکمیل کرد. پس ازبازگشت در کتابخانه بانک مرکزی مشغول به کار شد. چندی بعد با ادامه تحصیل در رشته کتابداری و سپس با تأسیس مرکز خدمات کتابداری تحول چشمگیری در توسعه کتابداری نوین در ایران ایجاد کرد. اکنون به حق پوری سلطانی را مادر کتابداری ایران می‌نامند. او و همکارانش با همه توان کوشیدند تا کتابخانه ملی ایران را به سطح علمی و فنی بزرگترین کتابخانه‌های ملی دنیا برسانند. همچنین سهم او در شیوه‌های نوین طبقه‌بندی کتاب ٬اسناد و مدارک و حفظ میراث مکتوب ایران و کمک به محققین رشته‌های مختلف در یاد و خاطر بسیاری از پژوهشگران باقی است.

پوراندخت سلطانی شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۴ بر اثر بیماری ریوی درگذشت.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم